54 Stalowowolska Drużyna Harcerska im. Bronisława Kochana działająca przy PSP nr 11 im. Szarych Szeregów ze sztandarem hufca na zaproszenie organizatorów (które skierowane było do wszystkich środowisk hufca) wzięła udział w uroczystości z okazji 78 rocznicy zbrojnej agresji ZSRR na Polskę.

W uroczystości uczestniczyli Sybiracy, Światowy Związek Żołnierzy Armi Krajowej Obwód Stalowa Wola i Nisko, Fundacja KEDYW, przedstawiciele lokalnych władz, policjanci, młodzież. Pogoda była przychylna uczestnikom bo na czas uroczystości deszcz zelżał a nawet przestał padać. Tradycyjnie już obchody rozpoczęły się przed tablicą upamiętnianiającą ppor. Henryka Kuca. umieszczoną na budynku Urzędu Miasta wmurowaną z inicjatywy Światowego Związku Sybiraków Koło Stalowa Wola. Przewodniczący Koła Sybiraków przypomniał tragiczne wydarzenia sprzed lat. Odczytał Apel Poległych. Złożono kwiaty pod w/w tablicą. Następnie uczestnicy przeszli pod pomnik inż. kpt. Kazimierza Pilata, który był organizatorem ruchu oporu w okupowanej przez Niemców Stalowej Woli, współtwórcą ogniw Związku Walki Zbrojnej oraz Armii Krajowej. Był komendantem obwodu AK. Został zamordowany przez hitlerowskich oprawców w marcu 1944 roku. Prawdopodobnie pochowano go wśród drzew parku miejskiego. Obelisk z tablicą upamiętniającą to wydarzenie został odsłonięty we wrześniu 1989 roku przez społeczność Stalowej Woli. Po złożeniu wieńców kolumna przemaszerowała do Bazyliki Kontkatedralnej, gdzie odprawiona została Msza św. w intencji Sybiraków i ich rodzin. Po nabożeństwie złożono wieńce przed pomnikiem postawionym w hołdzie Matkom Sybiraczkom. W takim dniu przestańmy być politykami, bądźmy Polakami, którzy pamiętają o przeszłości i dzielnych naszych przodkach. Dziękuję tym, którzy (pomimo deszczu) stawili się na służbę, w tym również tym harcerkom, które śpiewały w chórze. Dziękuję rodzicom, że wyprawili swoje dzieci. Komendant hufca.

 

Wspierają Nas | Sponsorzy, Patroni