17 czerwca 2017r 54 Stalowowolska Drużyna Harcerska im. Bronisława działająca przy PSP nr 11 im. Szarych Szeregów i w Szkole Podstawowej w Szczecynie wzięła udział jednocześnie w dwóch przedsięwzięciach.

Część stalowowolska wspólnie z członkami Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej obwód Nisko i Stalowa Wola ze sztandarem oraz przedstawicielami Światowego Związku Sybiraków Koło Stalowa Wola udała się przez Kałków i Wąchock na uroczystości poświęcone "Ponuremu" i Nurtowi" zorganizowane w rezerwacie Wykus. W Kałkowie zwidzili Golgotę, w Wąchocku w klasztorze Cystersów poczuli się jak rycerze chodząc po komnatach zbudowanych osiemset lat temu.Na polanie wykusowej uroczystości rozpoczęły się przypomnieniem sylwetek bohaterów i scenką przedstawiającą spotkanie Jana Piwnika po wielu latach z rodzicami. W miejscu uroczystości podczas II wojny światowej stacjonowały oddziały żołnierzy polskiego podziemia, Zgrupowania Partyzanckie AK „Ponurego” i „Nurta”. W 1957 r. w tym miejscu odsłonięto kapliczkę z obrazem Matki Boskiej Bolesnej. Na jej ścianach umieszczono pseudonimy poległych bohaterów AK, a na otaczającym murze znajduje się obecnie kilkaset tabliczek z nazwiskami poległych i zmarłych żołnierzy zgrupowań. Obchody na Wykusie są również świętem świętokrzyskiej policji. Legendarny dowódca „Ponury” był oficerem rezerwy Wojska Polskiego i funkcjonariuszem Policji Państwowej, a od przeszło 20 lat jest patronem policji świętokrzyskiej.Podziękowania należą się Stowarzyszeniu na rzecz dzieci i młodzieży "Azymut" za zorganizowanie wyjazdu a Gminie Stalowa Wola za transport.

Natomiast część drużyny ze Szczecyna uczestniczyła w II Rajdzie Pamięci Leonarda Zub Zdanowicza ps. „Ząb"   wystawiając wartę przy pomnikach w Szczecynie i na Wólce Szczeckiej oraz uczestnicząc w oprawie Mszy św. Po Mszy św. w Szczecynie uczestnicy rajdu pieszo udali sie do Wólki Szczeckiej, gdzie została przedstawiona krótka rekonstrukcja walki z konwojem niemieckim, w której zostali uwolnieni więźniowie. Walka odbyła się 23 listopada 1944 roku pod Kamienną Górą.Ten Rajd organizowała Gmina Gościeradów.

Harcerstwo to przede wszystkim służba. Powinniśmy uczestniczyć w tego rodzaju uroczystościach aby PAMIĘĆ o TYCH BOHATERACH nie zatarła się. Cześć Ich pamięci! 

Komendant hufca

Wspierają Nas | Sponsorzy, Patroni