6 maja 2017r. rano harcerze z 54 Stalowowolskiej Drużyny Harcerskiej im. Bronisława Kochana działająca przy PSP nr 11 im. Szarych Szeregów i Szkole Podstawowej w Szczecynie korzystając z zaproszenia udali się z przedstawicielami Światowego Związku Sybiraków Koła Stalowa Wola na XXVIII Pielgrzymkę Sybiracką na Jasną Górę.

Na samym początku uczestnicy oddali cześć przy obelisku Matek Sybiraczek przy Bazylice. Po drodze we wsi Wiśniówka zatrzymano się przy pomniku upamiętniającym tarnobrzeskich harcerzy z redakcji „Odwet” – „Jędrusiów”, gdzie Pan Prezes Zbigniew Paszkiewicz opowiedział o Ich działalności i sposobie w jaki zginęli z rąk niemieckich oprawców. Okazało się, że podczas uroczystości była to jedyna grupa umundurowanych harcerzy. Wspaniale reprezentował się proporzec drużyny a kurtki z logo Stalowej Woli wskazywały pochodzenie. Przemieszczając się w szyku wzbudzali pozytywne zainteresowanie nawet wśród obcokrajowców. Nasi Sybiracy byli zachwyceni, gdy prowadzący uroczystość ksiądz przesunął harcerzy z końca kolumny udającej się na Apel Poległych na drugie miejsce oraz zaprosił do asysty pani Magdalenie Merta z Urzędu Kombatantów składającej wieniec przy pamiątkowej tablicy. W drodze powrotnej zatrzymano się w Szydłowie, gdzie Pan Prezes podzielił się swoją wiedzą na temat tej miejscowości. Podczas pielgrzymki młodzi harcerze przeżywali historie sybiraków z przestrogą aby się nie powtórzyły takie czasy - ale to już zależy właśnie od dzieci i młodzieży, od wartości, których będą przestrzegać. Dziękuję całej grupie – ze Szczecyna i St. Woli - za wytrwałość, za uśmiech, za godne reprezentowanie Stalowej Woli, za SŁUŻBĘ BOGU i POLSCE.

Komendant hufca, phm. Zbigniew Partyka

Wspierają Nas | Sponsorzy, Patroni